Dan broja π

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 17. 3. 2016.

Broj pi je matematička konstanta koja približno iznosi 3.14 i koristi se kod računanja opsega i površine kruga. Izučavanje broja pi kreće još od Arhimeda pa se naziva i Arhimedov broj, ali je poznat i kao Ludolphov broj prema matematičaru Ludolphu von Coulenu koji ga je izučavao cijeli svoj život te ga dao uklesati  i na svoj spomenik! Budući da taj broj i dan danas pobuđuje veliko zanimanje - ne samo zato jer je ponuđena velika novčana nagrada onome tko dokaže koja je njegova zadnja znamenka, svuda u svijetu slavi se Dan broja pi! Tako smo i mi došli na ideju da bi ga mogli obilježiti.

Razred 8.c je pokazao najviše entuzijazma i preuzeo provedbu na sebe. Prihvatili su moj prijedlog da pozovemo osmaše iz OŠ Kalnik na svojevrsno druženje. Oni su poziv prihvatili i krenule su pripreme! Učenici 5.d, 5.e, 6.d, 7.c i 8.c izrezivali su krugove i „crtali“ zadanu znamenku koje smo nalijepili na cijeli hodnik točno po redoslijedu broja pi.. Razred 8.c je pokazao najviše entuzijazma i preuzeo provedbu na sebe. Prihvatili su moj prijedlog da pozovemo osmaše iz OŠ Kalnik na svojevrsno druženje. Oni su poziv prihvatili i krenule su pripreme! Učenici 5.d, 5.e, 6.d, 7.c i 8.c izrezivali su krugove i „crtali“ zadanu znamenku koje smo nalijepili na cijeli hodnik točno po redoslijedu broja pi.

Uređenje hodnika škole

Nakon što su gosti čuli himnu naše škole, krenule su „ozbiljne“ teme. Poslušali smo prezentacije o broju pi, kao i o Albertu Einsteinu čiji je rođendan također 14.3. Zatim smo rješavali kviz.

Uvaženi gosti: Đurđica Sučič, ravnateljica OŠ Kalnik, Zlatko Smetiško, učitelj EJ i Zoran Bezjak, učitelj matematike

Jestivi pi - evi!

Na kraju smo zajedno sa učenicima  7.d i 7.e snimili „milenijsku“ fotografiju!

Živi broj pi!

Isprativši goste- koji su nas pozvali na novo matematičko druženje kod njih na Kalniku, nastavili smo u istom tonu s predavanjem za 5.e razred.

Malo drugačiji dan u školi bio je lijepa promjena te se nadamo da ćemo uspjeti svake godine pronaći neki „matematički“ razlog za druženje i učenje na neformalniji i opušteniji način!

Gordana Podravec, učitelj savjetnik