Naši su učenici obišli spomen-područja Barutana kraj Bjelovara, Trokut u Daruvaru i Muzej ratne i vojne povijesti u Pakracu gdje su slušali predavanja o Domovinskom ratu.

Spomenik braniteljima u Daruvaru

Udruga Hrvatski dragovoljci i veterani Domovinskog rata Križevci organizirala je u petak 11. listopada stručno-edukacijski izlet učenika osmih razreda i srednje škole na područje zapadne Slavonije.

Spomen-obilježje Barutana

Učenici su iz Križevaca krenuli prema spomen-području Barutana, gdje su imali kratko predavanje o zločinačkom miniranju skladišta koje se dogodilo 29. rujna 1991. Barutana je spomen-područje za poginule i stradale u obrani Bjelovara, a nalazi se na sjeverozapadnom ulazu u grad u šumi Bedenik, unutar četvrti Hrgovljani. Barutana je 2020. godine cjelovito obnovljena. Sastoji se od središnjeg trga sa spomenikom poginulim hrvatskim braniteljima, kapelicom i Informativno-edukacijskog centra Barutana kojim upravlja Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije.

Spomen-obilježje Trokut

Prije nego što su krenuli u Daruvar, učenicima i mentorima podijeljeni su sendviči i voda. U Daruvaru su, na spomen-području Trokut slušali predavanja o križevačkoj postrojbi u 1991. i 1992. na pakračko-lipičkom i novljanskom području. Na predavanju su učenici naučili da je vojna akcija Orkan počela 29. listopada 1991. i bila je prva značajnija pobjeda Hrvatske vojske u Domovinskom ratu kojom je oslobođen najveći dio zapadne Slavonije. Akcija je trajala do 3. siječnja 1992., kada je na snagu stupilo Sarajevnsko primirje. U akciji Orkan te akcijama Otkos i Papuk koje su uslijedile, oslobođena su brojna mjesta i naselja ukupne površine oko 2000 četvornih kilometara ili oko 80 % dotad okupiranog teritorija zapadne Slavonije, čime je spriječeno njeno izdvajanje iz sastava Hrvatske. Imena više od tri stotine poginulih branitelja uklesana su na stamene stupove koji čine jedinstveno spomen-obilježje na Trokutu kod Novske i gdje se svake godine 29. listopada obilježava Dan početka oslobađanja zapadne Slavonije.

Pakrac

U Pakracu su obišli Muzej ratne i vojne povijesti te kapelicu u Kusonjama. U Muzeju vojne i ratne povijesti su mogli vidjeti kako je bilo za vrijeme rata. U prvoj prostoriji muzeja nalaze se ratne odore i kacige, u ostatku muzeja smještene su stvari bivših vojnika i stvari pronađene na fronti. Učenici su mogli vidjeti i dokumentarni film. Na zidovima muzeja nalaze se slike vojnika na kojima se vidi kako su provodili vrijeme tijekom rata.

Pokolj u Kusonjama je događaj pogibije osamnaestorice pripadnika 105. bjelovarske brigade i dvojice policajaca 8. i 9. rujna 1991. u četničkoj zasjedi u Kusonjama pokraj Pakraca. Kapelica je izgrađena u spomen sinovima ožalošćenih majki.

Učenici su na svakom od navedenih mjesta zapalili svijeću, položili cvijeće te se pomolili za stradale branitelje. Nakon obilaska, imali su ručak u KTC restoranu.

Na izlet je išao 21 učenik i dvije učiteljice povijesti, Vedrana Rađa i Marta Foglec. Cilj je bio poučiti učenike o Domovinskom ratu te im približiti tu tešku temu.

Tekst: Klara Mihalić, 8. r.
Fotografije: Vedrana Rađa, prof.

Skip to content