TERENSKA NASTAVA

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 28. 4. 2018.

U petak, 20. travnja, 2018. godine učenici 2. b i 2. c razreda Osnovne škole Ljudevita Modeca Križevci s učiteljicama Suzanom Balić i Ivkom Kajganić te pripravnicom Andreom Šturbek bili su na terenskoj nastavi upoznavajući svoj uži zavičaj.

U Osnovnoj školi Sidonije Rubido Erdödy ljubazno ih je dočekao školski pedagog Milenko Jelača koji im je ispričao ponešto o samoj školi te primadoni po kojoj je ta škola dobila ime. Dvorac su, nažalost, vidjeli samo u prolazu s obzirom da je on sada privatno vlasništvo. Zatim su krenuli put Kalnika šetajući kroz Obrež te promatrajući Obreške kleti. Na putu prema tamo, vodič Kruno naučio je djecu praviti ''fućkalice'' od maslačaka što im je bilo vrlo zanimljivo. Na Kalniku su djeca slušala o tamošnjoj legendi te su uživali u prirodi. Posjetili su i Osnovnu školu Kalnik te razgledali njihov EKO kutak i Biblijski vrt mira koji se nalazi u parku ispred škole.

Potom su posjetili farmu krava u Dropkovcu gdje su se upoznali s proizvodnjom mlijeka. Sljedeće stajalište bio je Apatovec koji je poznat po Apatovečkom vrelu, odnosno punionici vode. Djelatnica koja ih je dočekala objasnila je kako osim prirodne izvorske vode Kale, također proizvode Cedevitu, Coca Colu i Cocktu.

Naše posljednje i najljepše odredište bili su jezero Čabraji te Seoski turizam Rakić gdje su djeca provela najviše vremena igrajući se u predivnom prirodnom ambijentu. Domaćini su nas ponudili s domaćim štruklima te domaćim sokom od naranče.

Nakon dana provedenog u prirodi sretni i puni dojmova vratili su se kućama u zagrljaj roditelja.

Tekst i fotografije: Andrea Šturbek