Vuzleki na Kleku

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 11. 4. 2017.

U subotu 8.4.2017. članovi planinarske grupe Vuzleki osvojili su Klek na 1181 m nv! Izlet koji je odgođen već nekoliko puta zbog lošeg vremena sada je konačno ostvaren, a čekanje je nagrađeno vedrim i sunčanim vremenom (što na Kleku nije čest slučaj) koje je otvorilo prekrasne vidike na Ogulin, jezero Sabljaci, okolne planine Bjelolasicu i Risnjak te čak i Alpe.

Vuzleki su, osim što su se popeli na Klek, posjetili i grad Ogulin, Đulin ponor, Zavičajni muzej s alpinističkom zbirkom te jezero Sabljaci u okolici Ogulina. Tijekom planinarske ture upoznali su se i s biljnim i životinjskim svijetom Kleka. Sudjelovalo je ukupno 32 malih planinara iz OŠ Ljudevita Modeca i OŠ „Vladimir Nazor“, a vodile su ih učiteljice Andreja Mrazović i Ana Jurković uz pratnju iskusnih planinarki Suzane Balić i Mirjane Horvat. Treba naglasiti da je ovo bio fizički najzahtjevniji planinarski pothvat Vuzleka koji su do sada osvojili Kalnik i Sjeverni Velebit. Ovog proljeća u planu je još i kampiranje na Kalniku.

Klek je planina u okolici Ogulina koja se smatra kolijevkom hrvatskog planinarstva. Legenda kaže da je Klek zapravo skamenjeni uspavani div čija je glava sam vrh Kleka, a stopala su mu stijene Klečice dok rijeka Dobra koja protječe podno Kleka zapravo teče kroz njegove žile. Klečke vještice koje se okupljaju na planini za olujnih noći pokušavaju probuditi uspavanog diva Kleka.

Tekst i fotografije:Andreja Mrazović,učiteljica