Upoznali smo svoj zavičaj

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 23. 10. 2017.

Učenici 2. razreda OŠ Ljudevita Modeca i PŠ Veliki Raven su sa svojim učiteljicama Lucijom Martinčić i Anđelkom Balić 17. listopada bili na terenskoj nastavi. Upoznali smo svoj zavičaj: gospodarske djelatnosti zavičaja, uočavali vremenske prilike i rad ljudi u jesen.

Povezivali smo djelatnost ljudi s izgledom zavičaja i prirodnim uvjetima. Tako smo posjetili Mlin u Dropkovcu u kojem smo vidjeli kako se od žitarica koje dovoze mještani dobije brašno koje se šalje u daljnju prodaju.

U pravcu između Gornje Rijeke i Kalnika nikako nismo mogli zaobići znamenite Obreške kleti u potkalničkom kraju poznatije kao Ilica. Učenici su zapazili da su vrlo stare, izgrađene od drva, blata i slame, tj. od prirodnih materijala. Učenici su uživali u prekrasnom pogledu na planinu Kalnik koju smo zatim posjetili. Tamo smo se upoznali s planinarenjem i istraživanjem prirode. Otkrili su da je nekad podno planine bilo more u što su se uvjerili pronalaskom morskih fosila na tom području. Put nas je vodio dalje. Sljedeća stanica bila je farma krava u Kamešnici. Učenici su ovdje otkrili kako se dobije mlijeko i što je sve potrebno da dođe do stola. Tamo su imali priliku probati izvorno kravlje mlijeko što je nekima bilo jako fino.

Obitelj smo pozdravili i zahvalili im na gostoprimstvu i uputili se u Apatovec – punionicu vode. Dobrodošlicu su nam zaželjeli djelatnici punionice i uputili nas u tvornicu gdje su nam objasnili čime se bave i što sve proizvode. Učenicima su podijelili male poklončiće što ih je posebno obradovalo. Pozdravili smo ih i zahvalili ih.

Put nas je vodio dalje, na pravcu Apatovec – Križevci, pristali smo kod ugljenice. Učenici su tamo vidjeli kako se tradicionalno proizvodi ugljen. Nakon cjelodnevnog izleta, prepunog zanimljivih sadržaja i doživljaja uputili smo se na u Čabraje. Ukratko smo obišli jezero i obližnju šumu nakon čega smo druženje završili prefinim palačinkama s domaćim pekmezom i sokom na imanju obitelji Rakić. Puni utisaka, zadovoljni i sretni smo se vratili kući. Spoznali smo kako je lijep naš zavičaj.

Tekst i fotografije: Petra Stančić, pripravnik